Green Card Çekilişi Danışmanlığı

Amerikan vatandaşı olmadığı halde Amerika Birleşik Devletleri'nde süresiz oturma ve çalışma iznine sahip olan kişiye göçmen adı verilmektedir.

GREENCARD NEDİR?

Daimi Oturma izni (Permanent Resident Card) ya da bilinen adıyla Green Card, kişinin göçmen statüsünü onaylayan resmi bir belgedir. Green Card, her sene resmi bir çekilişle düzenlenerek dağıtılmaktadır. Green Card çekilişine katılıp kazandığınız takdirde ABD'de sürekli oturma ve çalışma hakkı elde etmiş olursunuz.

ABD Göçmen Bürosu (USCIS), her yıl ABD'ye en az göç veren ülkelerden gelen insanların sayısını artırmak için bir çekiliş düzenlemektedir. ABD'ye her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce göçmen yerleşmektedir. Bu çekilişe sadece hiç göç vermeyen ya da az göç veren ülke vatandaşları katılabilmektedir. Türkiye de bu ülkelerden birisi olduğu için Türk vatandaşları bu çekilişe katılabilirler. Green Card çekilişine katılmak için Big Apple'ı tercih etmek için lütfen sayfanın sağında bulunan bize ulaşın formunu doldurunuz.

Green Card çekilişi, Amerika Birleşik Devletleri'nin, nüfusu çeşitlendirme amacıyla her yıl 55.000 kişiye Green Card vermek için düzenlediği bir çekiliştir. Çekiliş ABD Resmi Göçmenlik Bürosu tarafından düzenlenir ve çekilişin sonuçları, başvuruyu takip eden senenin Mayıs ayında internet üzerinden açıklanır. Daha önceki yıllarda kazanan kişilerin posta adreslerine mektup gönderiliyordu. Fakat dolandırıcılık olayları yaygınlaştığından dolayı artık sadece resmi web sitesi üzerinden kontrol edilebilmektedir. Çekiliş bilgisayar tarafından yapılır ve çekilişe aynı ülkeden katılanların şansları tamamen eşittir. Green Card çekilişine katılabilmek için en az lise mezunu olmak veya en az iki yıllık iş tecrübesine sahip olmak gerekmektedir. 

Her sene Ekim ile Kasım ayları arasında yapılan çekilişi kazanmak, hemen Green Card sahibi olmak anlamına gelmemektedir. Çekiliş sonucunda toplam vize verilecek kişi sayısının 2 kat fazlası kişiye çekilişi kazandığına dair mektup gönderilmektedir. Çekilişi kazandığına dair bilgi alan kişiler arasında ise sadece işlemlerini hatasız ve zamanında gerçekleştiren ve ABD tarafından vize verilmesinde sakınca görülmeyen kişiler Green Card alabilmektedir. Amerika Birleşik Devletler yetkilileri çekilişi kazansa dahi gerek gördüğü takdirde vize vermeme hakkını kendisinde saklı tutar.

ABD'de eğitim almak isteyen öğrenciler için devlet üniversiteleri Green Card sahiplerine indirimli ücret uygular. Green Card sahibi öğrencilerin Amerikan hükümetinden burs veya kredi alma şansı daha yüksektir.

Green Card'a başvurmak için her hangi bir yaş sınırı yoktur. Fakat en az lise mezunu olmak veya uzmanlık gerektiren bir işte en az 2 yıl deneyime sahip olmak şart koşulmuştur. Green Card çekilişine katılmak ya da çekilişi kazandığınız takdirde vize alabilmek için İngilizce bilme şartı aranmamaktadır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Amerikan Hükümeti'nin başvuruları sadece 1 ay süresince kabul etmesi, başvuru formlarının İngilizce ve karışık olması, formu dolduruken bilgi ve fotoğrafların sisteme sadece tek seferde girilme zorunluluğu, yılda 4 milyon adet başvurunun çöpe gitmesine sebep olmaktadır. Her sene Türkiye'den yapılan yaklaşık 100.000 başvurunun sadece 20-22 bini geçerli sayılmakta az önce belirttiğimiz nedenlerde dolayı yaklaşık 80 bin başvuru iptal edilmektedir.

GREEN CARD İLE SAHİP OLACAKLARINIZ

Green Card Kazananlar,

  • Amerika Birleşik Devletleri'nde süresiz olarak (ömür boyu) oturma ve çalışma hakkına sahip olurlar.
  • Ayrıca Türk vatandaşlıklarını da kaybetmezler.
  • Oy vermek haricinde ABD vatandaşlık haklarının hemen hemen tamamına sahip olurlar.
  • Sadece oy kullanamazlar ve federal işlerde çalışamazlar. Diğer tüm haklara sahiptirler.
  • Green Kart'ı aldıktan beş sene sonra isterlerse ABD vatandaşlığı başvurusu yapabilirler.
  • Tam vatandaş olduklarında, oy kullanma ve federal işlerde çalışma hakkına da sahip olurlar.


Fakat,

  • Amerikan Hükümeti Green Card sahiplerine iş bulma garantisi vermez. (İş bulma kurumları ABD'de özel sektöre aittir ve bu şirketlerden yardım alınabilir.)
  • Amerikan Hükümeti ev veya herhangi bir kalacak yer sağlamaz.