WAT Aşamalar

1-Kayıt Yaptırmak

www.bigapple.click web sitesini ziyaret ediniz ve sisteme giriş için kayıt ol sekmesini kullanarak Big Apple Company Online İşlem Sistemine kayıt yapınız (şifre belirlerken şifrenizin sadece sayılardan oluşmamasına ve kolay tahmin edilebilecek ardışık sayılardan oluşmamasına dikkat ediniz). Sisteme kayıt işleminizi tamamladıktan sonra, danışmanınız kaydınızı onayladıktan sonra sisteme yeniden giriş yapmanız gerektiği için, belirlemiş olduğunuz kullanıcı adıyla ve şifrenizle sisteme tekrar giriş yapınız ve profilinizdeki eksik bilgileri doldurunuz. Profilinizdeki eksik bilgileri tamamlamadan sistem girişinizin tamamlanamayacağını unutmayınız.

2-Özgeçmiş Hazırlamak ''

www.bigapple.click web sitesini ziyaret ediniz ve İndirilebilir Belgeler sekmesinden Big Apple Resume (CV)'yi indiriniz ve (dilerseniz Belgeler menüsündeki örnek belgeye bakarak) eksiksiz olarak doldurunuz, yine Belgeler Menüsü altındaki belge yükleme ekranını kullanarak sisteme yükleyiniz.

3-Pasaport Çıkartmak 

Kayıt yaptırdıktan sonra en kısa sürede pasaport başvurunuzu yapınız.

-Programa katılmak için Umuma Mahsus (Bordo) pasaport, Hususi Pasaport(Yeşil) ve Diplomatik Pasaporttan birine sahip olmanız gerekmektedir.

-Pasaportunuz program bitiş tarihinden en az 6 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır,

-Pasaport hakkında detaylı bilgi ve pasaport başvurusu için lütfen

https://www.turkiye.gov.tr/nvi-pasaport-basvuru-randevusu adresini ziyaret ediniz,

*Gelecek yıllarda farklı değişim programlarına (Erasmus, Yaz Stajı vb.) katılma olasılığınızı göz önünde bulundurarak, sizlere tavsiyemiz 4-10 yıllık pasaport almanızdır. 

** http://www.youtube.com/watch?v=v-hR6i-Tqy0 videoda pasaport başvurusu hakkında detaylı bilgiyi bulabilirsiniz,

4-İş Yerleşimi

İş yerleşiminde göz önünde bulundurulması gereken en önemli kriterler İngilizce seviyeniz ve programa başlama tarihinizdir. Sizlerin mutlu bir yaz geçirmesi için programa daha önce katılmış danışmanlarımız sizlere iş seçimi konusunda yardımcı olacaktır.

İş yerleşim süreci şu şekilde ilerlemektedir:

İş seçimi yapmak için www.bigapple.click web sitesine kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapınız ve İş Listesi sekmesinden işinizi belirleyiniz. Belirlediğiniz işin kodunu Danışmana Mesaj sekmesini kullanarak danışmanınıza bildiriniz.

*İş seçimi öncesinde öğrencinin İngilizce seviyesinin belirlenmesi için Big Apple Company danışmanları tarafından İngilizce mülakatı yapılmaktadır.

**İş yerleşim sürecinde, işveren istediği takdirde Skype üzerinden mülakat yapma ve yeterli görmediği takdirde öğrenciyi kabul etmeme hakkını saklı tutar.

***Bazı işler için işveren veya sponsor mülakatı uygulanmamaktadır.

5-İş Sözleşmesinin İmzalanması

İşe yerleşiminiz gerçekleştikten sonra ABD’deki işvereniniz tarafından gönderilen sözleşmeyi imzalamanız gerekmektedir.

6-DS-2019 Formunun Basılması

İş sözleşmenizi imzaladıktan sonra vize sponsorumuz DS 2019 Formu adı verilen belge ile resmi olarak çalışma izninizi onaylar.

7-Vize randevusunun alınması,

DS-2019 Formu elimize ulaştıktan sonra Amerika Büyükelçiliği ya da Konsolosluğu’ndan vize randevusu BIG APPLE COMPANY tarafından alınır.

8-Vize Görüşmesi

Belirlenmiş gün ve saatte Amerika Büyükelçiliği ya da Konsolosluğu’na, gerekli tüm evrakları yanınıza alarak, bizzat gitmeniz gerekmektedir. Vizenizin onaylanıp onaylanmayacağı görüşme esnasında belli olmaktadır. Vizeniz onaylandığı takdirde 1-15 iş günü içerisinde, vereceğiniz adrese pasaportunuza basılmış olarak postalanmaktadır.

9-Uçak biletinin alınması

Vize görüşmesinin ardından gidiş-dönüş uçak biletinizi dilerseniz bizim aracılığımızla temin edebilirsiniz.

10- Oryantasyon

Work and Travel Programına en az bir kere katılmış danışmanlarımız, ABD’ye en kısa sürede uyum sağlamanız için gerekli tüm bilgileri, ofisimizde ya da skype aracılığıyla, sizlerle paylaşmaktadır.

11-Bavulunuzu Hazırlayınız

Bu aşamada dilerseniz, danışmanlarımız yanınıza almanız ve almamanız gereken şeyler konusunda sizleri bilgilendirmektedir.