Work and Travel Nedir?

Work & Travel, uluslararası üniversite öğrencilerine yaz tatili süresince en az 1 en fazla 4 ay boyunca çalışma imkanı tanıyan, kültürler arası yakınlaşma ve sezonluk olarak artan orta vasıflı çalışan ihtiyacını karşılamayı amaçlayan bir kültürel değişim programıdır. Program, 1961’den bu yana ABD Dış İşleri Bakanlığı’na (Department of State) bağlı Bureau of Educational and Cultural Affairs tarafından sürdürülmektedir.

Programa genelde Türkiye, Rusya, Ukrayna, Çin, Tayland, Güney Afrika ve Güney Amerika ülkelerindeki öğrenciler talep göstermektedirler. Program, Summer WAT, Winter WAT ve Spring WAT olmak üzere üçe ayrılmıştır ve Türkiye’den öğrenciler Mayıs-Ekim ayları arasında Summer WAT’a katılmaktadırlar.

Deneyimli Big Apple Yurtdışı Eğitim Danışmanları, seçiminiz doğrultusunda sizleri işlerinize yerleştirir, tüm kayıt işlemlerinizin eksiksiz tamamlanmasını sağlar, konaklamanızın ayarlanmasını sağlar, vize randevunuzu alarak vize dosyanızın hazırlanmasına yardımcı olur, ve en uygun koşullu seyahat organizasyonunuzu ayarlamanıza yardımcı olurlar.

Work and Travel kapsamında yerleşebileceğiniz işler Amerika'daki Turizm Sektörü işleridir. Özellikle yaz aylarında hem Amerikalı hem başka ülkelerden milyonlarca turistin rağbet gösterdiği eyalet ve bölgelerde oluşan eleman açığı, Work and Travel gibi programlarla giderilmektedir. Katılımcılar, J-1 Student Exchange Visa ile ABD’de bulunurlar. Katılımcılar, restoran ve fast-food restoranlarında, otellerde, eğlence parklarında, havuz işlerinde ve ve satış elemanı olarak görev yapabilecekleri işletmelerde, saatlik ücreti 7 ila 10 dolar arasında değişen işlerde haftalık 32-40 saat arasında çalışırlar. Yeme-içme, ulaşım, konaklama masrafları tamamen öğrenciye aittir fakat bazı işverenler çalışanlarına yeme içme ve ulaşım konusunda destek olmaktadırlar.

Sadece üniversite yıllarınızda katılabileceğiniz bu program, hem günlük İngilizce konuşmanızın ilerlemesinde etkili bir yöntem olacak, hem yabancı kültürleri tanıyıp, kendi kültürümüzü tanıtmanız için ortam yaratacak, hem de oradayken çalışacağınız için konaklama ve yemek gibi masraflarınızı çıkartabilmenizi sağlayacaktır.

Nerelerde Çalışabilirim?

WAT Programı çerçevesinde; restoranlar, fast food restoranları, oteller, eğlence parkları, plaj havuz ve su parkları, sabit fuarlar, marketler, hediyelik eşya dükkanları ve butikler, ulusal parklar ve kamplarda çalışabilirsiniz.

Restoranlar ve Fast Food Restoranları:  Bu tür işletmelerde saat ücreti 10-15$, ya da 7$ +bahşiş olarak belirlenmektedir. Restoranlarda garson, komi, hostes, mutfak çalışanı ve bulaşıkçı olarak çalışabilirsiniz. Bu tür işletmelere İngilizce seviyeniz ve yeteneklerinize göre yerleşimiz yapılır. Özellikle İngilizce seviyesi garsonluk için belirleyici kriterdir, öğrencinin garson olarak işe alındığı bir işletmede İngilizce seviyesinin yeterli bulunmaması durumunda pozisyonu değişebilir ve işletme kurallarını öğrenip ve menüye hakim oluncaya dek de başka pozisyonlarda çalışabilir. Fast Food restoranlarında genelde belirli bir görev tanımından ziyade takım elemanı olarak çalışırsınız. Gün gün değişimli olarak ya da sürekli, ürünlerin pişirmeye ya da servise hazırlanması, içeceklerin doldurulması ya da müşterilerden sipariş alınıp ücretin tahsil edilmesi gibi işleri yaparsınız.

Oteller: Otellerde öğrenciler genelde temizlik elemanı, resepsiyonist, can kurtaran, karşılama elemanı olarak saat ücreti 10-15$ arasında değişen pozisyonlarda çalışabilirler.

Plaj, Havuz ve Su Parkları: Plaj ya da havuzlarda öğrenciler can kurtaran, temizlik görevlisi bar ve büfelerde servis elemanı olarak saat ücreti 10-15$ arasında değişen ücretlerle çalışabilirler.

Sabit Fuarlar: ABD’nin eğlence geleneği fuarlarda satış elemanı olarak ya da eğlence alanlarının hazırlanmasında çalışabilirler. Çalışanlar karavan ya da konteynırlarda ya bedavaya ya da çok düşük ücretlerle konaklarlar. Ücretler ise saatlik 10-14$ civarındadır.

Marketler: Öğrenciler saatlik ücreti 10-16$ arasında değişen ücretlerle paketleme elemanı, raf düzenleme ve depolama elemanı olarak çalışabilirler.

Hediyelik Eşya Dükkanları ve Butikler: Öğrenciler saatlik ücreti 10-15$’ a bazen de yaptıkları satış üzerinden komisyonla satış ve raf düzenleme elemanı olarak çalışabilirler. Bu işlere genelde İngilizcesi seviyesi iyi olan kız öğrenciler kabul edilmektedir.

Ulusal Parklar: Ulusal parklarda öğrenciler temizlik elemanı, karşılama elemanı, garson, servis elemanı, cankurtaran ya da parkın koşullarına göre çeşitli aktivitelerde ziyaretçilere yardımcı ya da rehber olacakları iş pozisyonlarında çalışabilirler.

Kamplar: Öğrenciler eğitmen olarak çalışabilecek kadar bilgiye sahip oldukları spor dallarında ya da güzel sanatlar alanında 8-18 yaş aralığındaki Amerikalı öğrencilerin katıldığı kamplarda çalışırlar. Kamplar genelde şehir merkezinden uzak doğayla iç içe yerlerde kurulmuştur. Öğrenci çalıştığı süre boyunca bedava konaklama hakkına sahiptir ve kamp içerisinde yeme içmeye de her hangi bir ücret ödemez. Öğrenciye 10-12 haftalık kampın sonunda da 1200-2000$ kadar ödeme yapılır

Big Apple Work and Travel Ankara ofisi ile siz değerli öğrencilerimizi work and travel programına davet ediyor. Bu eşsiz tecrübeyi Big Apple Yurt Dışı Eğitim farkı ile yaşamak için work and travel Ankara ofisimizi ziyaret ediniz.