Macaristan Üniversite Yerleşim Programı

Öncelikle Macaristan 2004 yılı itibariyle Avrupa Birliği üyesidir ve bu durum eğitim standartlarının yükselmesinde, diğer Avrupa ülkeleriyle aynı düzeyde olmasında önemli bir rol oynamıştır. Dolayısıyla, eğitim kalitesi oldukça yüksektir.

Avrupa Birliği üyesi olan ülkede okuyan öğrenciler, alacakları Schengen vizesi ile diğer Avrupa Birliği üyesi ülkeleri vize almadan ziyaret etme imanı bulurlar.

Macaristan’daki okulların Türkiye’de YÖK tarafından denkliği kabul edilmektedir. Böylece Türkiye’ye döndüğünüzde isterseniz eğitiminize (master ve/ya doktora) devam edebilirsiniz veya alanınızda işe başlayabilirsiniz.

Macaristan’da lisans eğitimi almak için Türkiye’de üniversite kabul sınavına girmek zorunda değilsiniz. Liseden mezun olmanız ve not dökümünüzü üniversitelere bildirmeniz yeterlidir.


Eğitim diliniz İngilizce olacağı ve etrafınızdaki herkesle İngilizce konuşmanız gerekeceği için mezun olduğunuzda uluslararası bir diplomanın yanı sıra akıcı bir İngilizce’ye sahip olacaksınız.

En çok kaygı duyulan konu olan maddiyat, Macaristan için kaygı duyulacak bir durum değildir. AB üyesi olmasına karşı kendi para birimini kullanan (HUF) ve yaşam giderlerinin ucuzluğu ile dikkat çeken Macaristan’da üniversite okumak Türkiye’de okumak ile aynı gidere sahiptir.

Macaristan’da Eğitim Giderleri

Macaristan’da eğitim giderleri Tıp Fakültesi hariç diğer bölümlerde yıllık €  3000- 4000 arasındadır. Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği Fakülteleri ise her ülkede olduğu gibi daha yüksek eğitim giderlerine sahiptir. Bu giderler Macaristan için yıllık yaklaşık € 8000- 11000 arasındadır.

Macaristan’da Yaşam Giderleri

Üniversite Yurtları genellikle 3-4 kişilik odalardan oluşmaktadır ve aylık gideri yaklaşık € 70-100 civarındadır. Evde yaşamayı tercih eden öğrencilerimiz içinse, 2 kişinin tutacağı bir evin aylık kira gideri yaklaşık € 350- 500 arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Üniversite