Macaristan Üniversiteleri

Macaristan’da lisans eğitimi almak için Türkiye’de üniversite sınavına girmek zorunda değilsiniz, eğitiminize başlamak için liseden mezun olmanız yeterli! Üstelik Macaristan’da eğitiminizi tamamladıktan sonra, Avrupa’da ve dünyanın birçok yerinde geçerli olan prestijli bir diplomaya sahip olacaksınız.

Macaristan’da Eğitim Almanın Avantajları

Macaristan’daki üniversiteler, Türkiye’de YÖK tarafından tanınmaktadır. Böylece Türkiye’ye döndüğünüzde isterseniz eğitiminize (master ve/ya doktora) devam edebilirsiniz ya da isterseniz iş hayatına atılabilirsiniz.

Macaristan'da üniversite eğitiminiz süresince haftada 24 saat çalışma izniniz vardır.

Eğitim diliniz İngilizce olacağı ve etrafınızdaki herkesle İngilizce konuşmanız gerekeceği için mezun olduğunuzda, uluslararası bir diplomanın yanı sıra akıcı bir İngilizceye de sahip olacaksınız. 
Macaristan AB üyesi olduğundan, Schengen bölgesindeki ülkeleri vize almadan ziyaret etme imkanına sahip olacaksınız.

AB üyesi olmasına rağmen kendi para birimini kullanan (HUF) ve yaşam giderlerinin ucuzluğu ile dikkat çeken Macaristan’da üniversite okumak, Türkiye’de okumak ile hemen hemen aynı maliyete sahiptir. 

Mezun olduktan sonra başvurduğunuz takdirde, Macaristan 9 aylık bir oturma izni verir, bu süre 3’er aylık periyotlarla gerekli durumlarda uzatılabilir. Bu süreçte çalışmaya başlarsanız, çalıştığınız şirket oturma izninizin durumunu öğrenciden çalışana çevirerek, tam zamanlı çalışmanızın önünü açacaktır.

Macaristan’da suç oranı çok düşüktür bu nedenle oldukça güvenli bir ortamda eğitim alıyor olacaksınız.

Yabancı öğrencilere verilen eğitimin geçmişi, Macaristan’da çok eskilere dayanır, bu nedenle eğitim kurumları bu konuda tecrübelidir. Kısaca Macaristan’da tüm beklentileriniz karşılanır!

Macaristan Hakında

Orta Avrupa’da yer alan Macaristan’ın nüfusu yaklaşık 10 milyondur ve başkenti Budapeşte’dir. Macaristan, Avrupa’nın en popüler turistik merkezlerinden biridir. 

Macaristan, Avrupa Birliği’ne 2004 yılında üye olmuştur. AB uyum süreci ve AB fonlarının etkisi ile Macaristan’da eğitim standartları oldukça yükselmiş ve Macaristan, üniversite eğitimini yurt dışında almayı düşünen öğrenciler arasında popüler hale gelmiştir. 

QS World University Rankings’e göre en iyi 1000 üniversite içinde 9 Macar üniversitesi bulunmaktadır. İlk Macar üniversitesi 1367’de kurulmuştur ve dünya sıralamasında en iyi 1000 üniversite içindedir. 

Macaristan, geçmişi yüzyıllara dayanan akademik altyapıya ve oldukça prestijli üniversitelere sahiptir. Orta Avrupa’da uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkelerden biridir ve her yıl binlerce uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

Macaristan’da Eğitim Giderleri

Macaristan’da eğitim giderleri tıp fakültesi hariç diğer bölümlerde yıllık € 3500- 6000 arasındadır. Tıp, eczacılık, diş hekimliği bölümleri ise her ülkede olduğu gibi daha yüksek eğitim giderlerine sahiptir, bu giderler Macaristan için yıllık yaklaşık € 8500- 16000 arasındadır.

Macaristan’da Yaşam Giderleri

Üniversite yurtları genellikle 3-4 kişilik odalardan oluşmaktadır ve yurt fiyatlıları aylık € €60-300 arasında değişmektedir. Oda/Ev kiralamak isteyen öğrencilerin ise aylık ortalama €250-450 arası harcamaları olur. Örneğin Budapeşte’de bir apartman dairesinde mobilyalı bir oda kiralamak isterseniz aylık tüm masraflar dahil 300 Euro civarında maliyeti olur. 

Üniversite