Jagellonian Ünivesitesi

1364 yılında kurulan Jagiellonian University 654 yıllık geçmişiyle Polonya'nın en eski, Avrupa'nın ise en eski 2. en eski üniversitesi konumundadır. Uluslararası arenada tanınırlığı 15. yüz yıla dayanmaktadır. Üniversitenin, Kökeninin o kadar eskiye dayanmasına rağmen modern kampüs yapısına sahiptir. Birden fazla dilde, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden gelen öğrencilere eğitim vermektedir. Jagellonian Univesitesi Avrupa Üniversiteler Birliği, Coimbra Group ve Utrecht Network gibi saygın kuruluşlar üyesidir. Jagellonıan Üniversitesi’nin hemen hemen her fakültesi kendi alanlarında Polonya’nın en iyisi olarak lanse edilmektedir.

Tarihi üniversite kampüsü Krakow’un merkezine sadece 4 km mesafededir. 1999 yılında kurulan araştırma-eğitim merkezi ve 2002 yılında kurulan Moleküler Biyoloji ve Biyoteknoloji Enstitüsü, son derece modern teknolojiyle çalışmaktadır.

Jagellonian Üniversitesi‘nde yaklaşık 48.000 öğrenci eğitim almaktadır. Üniversitenin bünyesinde 3657 tane akademisyen çalışmaktadır. Üniversitenin öğrencilerine sunmakta olduğu tamı tamına 111 tane farklı programı vardır. Programların hepsinin tüm dünya çapında da tanınırlığa sahiptir.

Üniversite