Lazarski Üniversitesi

Varşova’da bulunan Lazarski Üniversitesi kurulduğu 1993 yılından beri yükselen bir başarı grafiği olan bir özel yüksek öğretim kurumudur. Yüksek kalitesi özellikle üniversiteyi özellikle yabancı öğrenciler için bir cazibe merkezi konumuna getirmektedir. 30'dan fazla ülkeden yaklaşık 7000 öğrenci eğitim alıyor olması bunun en somut örneğidir. Özellikle işletme ve uluslararası ilişkiler alanında eğitim almak isteyen adaylar için Lazarski Üniversitesi çok iyi bir seçenektir. Dileyen öğrenciler için bu bölümlerin master programları da bulunmaktadır ve bölümlerin eğitim dili İngilizcedir.

 

Eğitim Sistemi ve Kabul Koşulları

Lazarski üniversitesine başvuru yapan adaylar, lise dersleri ve akademik yetkinlik ve becerileri saptandıktan sonra, yabancı dil seviye tespit sınavına alınır. Üniversitede bölümleri İngilizce ya da Lehçe olarak okunabiliyor ve tercih öğrenciye ait. Dil hazırlık programları öğrencinin seviyesine göre oluşturulan gruplarda uygulanmakta olup, başlangıç düzeyine göre bir ya da iki sömestr sürede tamamlanabiliyor.

 

Coventry Üniversitesi İle Çifte Diploma

Lazarski Üniversitesi uluslararası ortamda yaptığı anlaşmalarla da başı çeken eğitim kurumları arasındadır. Coventry University ile yapılan anlaşma sonucunda Lazarski Üniversitesi mezunları bazı bölümlerde çift diploma almakta; aynı zamanda bir İngiliz üniversitesi olan Coventry University diploması da alarak, İngiltere’de lisans eğitimi almış sayılmaktadır.

 

Lehçe Eğitim, Ekonomik Ücretler

Üniversitede İngilizce ya da Lehçe eğitim alabilirsiniz.   Ancak bu seçeneklerin arasında özellikle ekonomik yönden önemli farklar var. Lehçe eğitim almayı tercih etmeniz durumunda yıllık üniversite harcı maliyetiniz yarıdan fazla azalıyor ki bu çok önemli bir maliyet tasarrufu.  Lehçe bölümlerin ücretleri yıllık 1.000 ile 2.000 Euro arasında değişmektedir. Bu durum üniveriteyi Avrupa'daki en düşük maliyetli eğitim kurumlarından biri haline getiriyor. 

Buna ek olarak Lehçe hazırlık eğitimi her yıl dönem başında başlıyor ve üniversite yabancı öğrencilere yönelik yoğun bir programla bunu oldukça başarılı biçimde öğretiyor. Yerel dili konuşuyor olmanın birçok avantajını günlük yaşamınızda da görecek olmanızın yanında uluslararası öğrenci çevresine sahip olmanın avantajıyla İngilizcenizi de sürekli geliştirme şansına sahipsiniz!

 

Bazı Lehçe Bölümler

  • Hukuk (Yıllık 2000 Euro)
  • E-Ticaret ve İnovasyon (Yıllık  1800 Euro)
  • Turizm ve Seyahat Yönetimi (Yıllık 1800 Euro)
  • Uluslararası İlişkiler (Yıllık 1700 Euro)

 

Yaşam ve Sosyal Giderler

Varşova Avrupa’da üniversite eğitimi almak için oldukça ekonomik bir seçenektir. Öğrencilerin konaklama için çeşitli seçenekleri vardır. Dileyen öğrenciler yurtlarda ya da kiralık evlerde konaklayabilir. Genellikle bir öğrencinin aylık konaklama masrafı 150-200 Euro civarındadır. Ulaşım, beslenme, sosyal giderler vb. harcamalar için genellikle aylık 300- 400 Euro yeterli olmaktadır. Genel olarak bir öğrencinin aylık masrafları da 500-600 Euro civarındadır. 

 

Lazarski Üniversitesinin İngilizce Bölümleri ve Yıllık Eğitim Ücretleri

Program Adı (İngilizce) Süre (Sömestr) Ücret (Yıl/Euro) ve Başlangıç
Dil Hazırlık Programları
İngilizce Hazırlık (Ekim – Haziran) 2 €3,350 Ekim
İngilizce Hazırlık (Şubat – Haziran) 1 €1,750 Şubat
Lehçe Hazırlık (Ekim – Haziran) 2 €2,500 Ekim
Lehçe Hazırlık (Şubat – Haziran) 1 €1,350 Şubat
Lisans Programları ve Uzmanlık Alanları
Ekonomi 6 €2,880 Ekim
Yönetim (Turizm ve Otel Yöneticiliği / Lojistik) 6 €2,880 Ekim
Uluslararası İlişkiler (Avrupa Çalışmaları) 6 €2,880 Ekim
Çift Diploma Program (Lazarski + Coventry Üniversitesi): İşletme Ekonomisi 6 €3,600 Ekim
Çift Diploma Program: Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları 6 €3,600 Ekim
İngilizce Yüksek Lisans Programları ve Uzmanlık Alanları
Ekonomi (Uluslararası İşletme Ekonomisi)  4 €2,880 Ekim
Uluslararası İlişkiler  4 €2,880 Ekim
Çift Diploma Program (Lazarski + Coventry Üniversitesi) : Uluslararası İşletme Ekonomisi  4 €3,600 Ekim
Çift Diploma Program: Uluslararası İlişkiler 4 €3,600 Ekim
Üniversite