Polonya Üniversite Yerleşim Programı

Avrupa’nın hızla büyüyen ve oldukça genç, dinamik bir nüfusa sahip ülkelerden biri olan Polonya, gün geçtikçe uluslararası arenada adından daha çok söz ettiriyor. Çevresinde birçok AB üyesi ülke olan Polonya’da öğrenciler, Schengen ülkelerinde serbest dolaşım hakkına sahip olduklarından, farklı ülkelerden birçok arkadaş edinir; istedikleri ülkeye kolaylıkla seyahat edebilirler.

Polonya'da Üniversite Eğitimi       


Avrupa Birliği’ne üye bir ülkede eğitim aldığınız için, eğitim aldığınız her derecenin (lisans, yüksek lisans, doktora) YÖK tarafından denkliği sağlanır. Bu da mezun olduğunuz derece her ne ise, Türkiye’de devamını okuyabilirsiniz ya da mezun olduğunuz alanda iş bulabilirsiniz anlamına gelmektedir.


Polonya’da lisans eğitimi almanız için liseden mezun olmanız yeterlidir. Lise öğreniminizin not dökümü ve lise diplomanız başvuru yapmanız için yeterli olan evraklardır. Ancak bazı bölümler için (mimarlık vb.) okul öğrenciden portfolyo ister ve bilim sınavı uygular.

İsterseniz İngilizce, dilerseniz Lehçe dilinde eğitim alabilirsiniz. Polonya üniversitelerinde lisans eğitimi bazı bölümler hariç 3 yıl sürer. Bu süre mühendislik fakültelerinde 4, tıp fakültelerinde 6, eczacılık ve diş hekimliği fakültelerinde 5 yıldır.

Polonya’da eğitim maliyeti Türkiye ile aynıdır.  Ülkenin para birimi Euro değildir ve konaklama, yaşam giderleri, ulaşım gibi masraflar oldukça ekonomiktir. Türkiye’de üniversite için harcayacağınız maliyetle, üniversite sınavına girmeye gerek olmaksızın, Polonya’da hayalinizdeki bölümden mezun olabilirsiniz.

Polonya’da Eğitim Giderleri

Üniversitelerin ortalama giderleri yıllık € 3000 – 4500 civarındadır ve bu eğitimi yerel dil olan Lehçe olarak almak isterseniz fiyatlar € 1000 civarına kadar düşmektedir. Tıp, diş hekimliği, eczacılık gibi bölümler ise her ülkede olduğu gibi daha maliyetlidir. Bu eğitimlerin yıllık gideri ise yıllık € 8000- 9000 civarındadır. Ki bu fiyatlar sağlık üzerine eğitimler için oldukça ekonomik fiyatlardır.

Polonya’da Yaşam Giderleri

Üniversite yurtlarında genellikle 3-4 kişilik odalarda konaklama sunulmaktadır ve aylık ücretleri ortalama € 70- 100 civarındadır. Daha konforlu ve yüksek standartlara sahip konaklama imkânı edinmek isteyen öğrenciler evlerde konaklamayı tercih etmektedir. Ev kiraların şehrin bölgelerine, evin özelliklerine göre değişmekle birlikte 3 kişinin paylaşacağı bir evin ortalama kirası € 350- 600 civarında olacağını söyleyebiliriz.

Üniversite