Polonya Üniversite Yerleşim Programı

Avrupa’nın hızla büyüyen ve oldukça genç, dinamik bir nüfusa sahip ülkelerden biri olan Polonya, gün geçtikçe uluslararası arenada adından daha çok söz ettirmektedir. Eğitim kalitesi üst düzeydedir, birçok üniversitesi dünya sıralamasında ilk 1000’in içindedir. Çevresinde birçok AB üyesi ülke olan Polonya’da öğrenciler, Schengen ülkelerinde serbest dolaşım hakkına sahip olduklarından dolayı, farklı ülkelerden birçok arkadaş edinir; istedikleri ülkeye kolaylıkla seyahat edebilirler. Polonya’da eğitim almak öğrenciye sosyal, akademik, kültürel gibi birçok avantaj sunmaktadır.

Polonya'da Üniversite Eğitimi       

Avrupa Birliği’ne üye bir ülkede eğitim aldığınız için, eğitim aldığınız her derecenin (lisans, yüksek lisans, doktora) YÖK tarafından denkliği vardır. Bu da mezun olduğunuz derece her ne ise, Türkiye’de devamını okuyabilir ya da mezun olduğunuz alanda iş bulabilirsiniz anlamına gelmektedir.


Polonya’da lisans eğitimi almanız için liseden mezun olmanız yeterlidir. Üniversite sınavına girmeniz veya herhangi bir üniversiteyi kazanmanıza gerek yoktur. Lise öğreniminizin not dökümü ve lise diplomanız başvuru yapmanız için yeterli olan evraklardır. Ancak bazı bölümler için (mimarlık vb.) okul öğrenciden portfolyo ister ve bilim sınavı uygular.

Polonya’da İsterseniz İngilizce, isterseniz de Lehçe dilinde eğitim alabilirsiniz. Lehçe dilinde eğitim almak isterseniz tercih edebileceğiniz bölümler daha fazla sayıdadır. Polonya üniversitelerinde lisans eğitimi bazı bölümler hariç 3 yıl sürmektedir. Bu süre mühendislik fakültelerinde 4, tıp fakültelerinde 6, eczacılık ve diş hekimliği fakültelerinde 5 yıldır. İngilizce seviyeniz okuyacağınız program için yeterli değilse, size önerebileceğimiz anlaşmalı dil okullarımızda hazırlık eğitiminizi tamamlayabilirsiniz.


Polonya’da eğitim maliyeti neredeyse Türkiye ile aynıdır. Ülkenin para birimi Euro değildir ve konaklama, yaşam giderleri, ulaşım gibi masraflar oldukça ekonomiktir. Türkiye’de üniversite için harcayacağınız maliyetle, üniversite sınavına girmeye gerek olmaksızın, Polonya’da hayalinizdeki bölümden mezun olabilirsiniz. Aynı zamanda Avrupa birliği diploması sahibi olabilirsiniz.

Polonya’da Eğitim Giderleri

Üniversitelerin İngilizce ile eğitim veren bölümlerinin fiyatları ortalama yıllık € 3000 – 6000 arasında değişmektedir. Bu eğitimi yerel dil olan Lehçe olarak almak isterseniz fiyatlar € 1000 civarına kadar düşmektedir. Tıp, diş hekimliği, eczacılık gibi bölümler ise her ülkede olduğu gibi daha maliyetlidir. Bu eğitimlerin yıllık gideri ise yıllık € 8000- 9000 civarındadır. Bu Eğitimlerin fiyatlarını sağlık üzerine eğitimler için oldukça ekonomik fiyatlardır. Eğitim fiyatlarının uygunluğu ve eğitim kalitesinin yüksek olması sebebiyle her yıl birçok ülkeden öğrenciler eğitim almak için Polonya’yı tercih etmektedirler.

Polonya’da Yaşam Giderleri

Polonya’yı eğitim görmek için her yıl binlerce öğrenci tercih ettiği için öğrenceler için konaklama seçenekleri fazladır. En yaygın konaklama seçeneği olan Üniversite yurtlarında genellikle 3-4 kişilik odalarda konaklama sunulmaktadır ve aylık ücretleri ortalama € 100- 250 civarındadır. Yurtların kontenjanlarının sınırlı olması nedeniyle erken başvuru bu aşamada çok önemlidir. Daha konforlu ve yüksek standartlara sahip konaklama imkânı edinmek isteyen öğrenciler, öğrenci evlerinde konaklamayı tercih etmektedir. Bu evlerde sadece öğrencilerin konaklamasına izin verilmekle birlikte Ev kiraların şehrin bölgelerine, evin özelliklerine göre değişmekle birlikte öğrenci evinin ortalama kirası € 200- 400 civarında olacağını söyleyebiliriz. Evin diğer bütün giderleri öğrenciye aittir.

Üniversite