Varşova Teknoloji Üniversitesi

1826 yılında kurulan Varşova Teknoloji Üniversitesi, köklü tarihi ve üstün kalitedeki eğitim sistemi ile Avrupa’da sayısız dereceler elde etmiştir. Aynı zamanda yıllardır da Polonya’nın en iyi Teknoloji Üniversitesi olması itibariyle de kendisini önce Avrupa, sonra da dünyaya kanıtlamıştır. Üniversite, mühendislik ve uygulamalı bilimler alanlarında eğitim vermektedir.

Üniversitede çoğu bölümde İngilizce eğitim alma şansına sahip olabilirsiniz;

  • İnşaat Mühendisliği
  • Elektrik Mühendisliği
  • Elektronik ve Bilgi Teknolojileri
  • Çevre Mühendisliği
  • Havacılık Mühendisliği
  • Üretim Mühendisliği
  • İşletme fakültesi olarak da MBA bölümlerini sunmaktadır.

Varşova Teknoloji Üniversitesi’nde öğrencilere çeşitli konaklama seçenekleri sunulmaktadır. Yurt olanakları bir hayli fazla olmakla birlikte 11 adet yurt bulunmaktadır. Öğrenciler tek, çift ya da üç kişilik odaları ya da apart dairleri tercih edebilmektedir. Yurt binalarında öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayacakları çeşitli sosyal ve ihtiyaç alanları bulunmaktadır. Bu alanlardan bazıları; spor salonu, yüzme havuzu, kütüphane, tv odası, çamaşırhane ve mutfak vb. gibi alanlardır.

Bu üniversiteye başvuran adayların Lise’de veya yüksek lisans programına başvuruyorsa üniversitede paralel dersler görmüş olmaları gerekir. Bu üniversitenin profiline uyan adaylar genellikle 100 üzerinden en az 70 ortalama ile mezun olan adaylardır, ancak 70’den az ortalaması olan adaylar da başvurabilirler, online olarak hazırlanan giriş sınavını geçemeyen adaylar Varşova Teknik bünyesinde açılan Foundation’a (Bölüme Hazırlık sınıfına) alınırlar, Foundation eğitiminde başarı gösteren adaylar birinci sınıfa geçebilirler.

İngilizce kursu Pearson Test of English General (PTE) ile tamamlanır. PTE 3 derecesine ulaşabilmiş adaylar eğitimlerine başlayabilirler. İngilizce kursuna A0 ile başlayanlar, kurs sonunda B1 dereceye gelirler, B1 adaylar da yazın yapılan kursa katılım göstererek B2 seviyesine gelirler. Daha sonra B2’ye ulaşan adaylar Varşova Teknik Üniversitesi’nden B2 Sertifikası alırlar.

Süre: 2 sömestır / 600 saat / Haftada 5 Gün / 1 ders 45 dk / Günlük 4 ders
Kurs 3 ayrı modüle bölünmüştür; her modülün sonunda sınav olur. PTE Genel sınavı Hazirandadır. Kurs sırasında ilave olarak lehçe dili ve kültürü dersleri de verilir.

Hazırlık Kayıt Tarihleri: 1 Nisan – 31 Ağustos
Hazırlık Tarihleri: Ekim – Haziran

Foundation (Bölüm Hazırlık)

Foundation yani Mühendislik hazırlıkta ağırlık bölüm dersleri gösterilir, Mühendislik Hazırlık’a katılanlara şartlı kabul verilir, hazırlık sınıfını başarı ile tamamlayanlar doğrudan bölümlerine başlarlar.
Süre: 2 sömestr / 600 saat
8 Modül: Matematik, Kimya, Bilgi Teknolojilerine Giriş, Mühendisliğe Giriş, Mühendislik Bölümleri İçin Teknik İngilizce, Yabancılar İçin Lehçe & Leh Kültürü

 

 

Üniversite