Almanya Üniversite Yerleşim Programı

Almanya, bilim, sanat, ticaret, mühendislik gibi birçok alanda dünyanın önde gelen üniversitelerine ve teknolojisine sahiptir. Mezun olacağınız üniversite size iş dünyasının kapılarını açmakta birebir bağlantılı olduğuna göre, neden en iyilerden biri olmayasınız ki?

Almanca dünyadaki diller arasında en önemlilerinden biridir ve bu dili ülkesinde öğrenmek kuşkusuz çok daha etkili olacaktır. Peki, Almanca neden önemlidir? Dünya’da yaklaşık olarak 100 milyon insanın  ana dili olmakla birlikte  80 milyon civarında insanın ise ikinci dilidir  Almanca, Avrupa Birliği içinde yaşayan yaklaşık 90 milyon kişinin (%18) ana dilidir.  Avrupa Parlamentosunda çalışma dili olarak İngilizce  ve Fransızcanın yanında 3.dildir.


Türkiye’de üniversite sınavı ile bir bölümü kazandıysanız veya hala bir bölümde öğrenciyseniz, meslek yüksekokulu mezunuysanız, Açık Öğretim Fakültesi’nden mezunsanız ya da 3. Sınıfa geçtiyseniz Almanya’da lisans programına kayıt yaptırabilirsiniz. Tüm üniversitelerin YÖK denkliği bulunmaktadır.

Almanya AB üyesi ülkelerden biri olduğundan Schengen vizesi ile Avrupa içinde serbest dolaşım hakkına sahip olur; ülke Batı Avrupa’nın ortasında yer aldığından komşu ülkelere rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. Böylece üniversite yaşantınız çok kültürlü ve hem Almanca hem İngilizcenizi geliştirme şansı bulursunuz.

Almanya’da Eğitim Giderleri

Eğitim dili Almanca ve İngilizce olmak üzere iki tanedir ancak İngilizce eğitim veren alanların öğrenci kabul koşulları daha zor ve süreç daha uzun olduğu için öğrenciler Almanca eğitimi tercih etmektedir. Ki dili kendi ülkesinde öğrenmek büyük bir fırsattır ve Almanya’da iyi bir dil eğitimi almak birçok öğrencinin hayalidir. Lisans eğitiminden önce bir yıl Almanca hazırlık kursu verilir ve yıllık ücreti € 4000-6500 arasındadır. Lisans eğitimi ise yıllık en fazla € 1000’dur ve 16 eyaletten 6’sında üniversite harcı alınmamaktadır.

Almanya’da Yaşam Giderleri

Öğrencilerin barındıkları daireler (içinde mutfak, banyo ve tuvaletin de bulunduğu stüdyo daireler) konumuna ve evin özelliklerine bağlı olarak aylık € 100- 400 arasında değişmektedir. Üniversite yurdu kirası ise aylık € 220- 350 arasındadır. Beslenme masrafları ise öğrencinin yaşam tarzına göre değişiklik göstermekte ama genellikle ortalama bir öğrenci aylık €150 - €350 arasında harcamaktadır.

Üniversite