Poznan Dizayn ve Tasarım Okulu ( School of Form)

School of Form

School of Form, Polonya’nın Poznan şehrinde, Varşova'daki SWPS’ye bağlı bir dizayn ve tasarım okuludur ve üniversitenin Poznan kampüsünde bulunur. Poznan şehri, ülkenin batısında yer alan, nüfusu 600.000’in üzerinde olan, Polonya’nın ana ticaret merkezlerinden birisidir. On binlerce öğrenci için bir cazibe merkezi olan şehir, uluslararası öğrenciler için de tercih edilen yer konumundadır.  

School of Form, öğrenim gördükleri ilk yıldan itibaren öğrencilerine önemli projelerde bulunma şansı tanır, ve ikinci yıllarında partner oldukları şirketlerde staj yapma ve eğitim alma gibi ayrıcalıklar sunar. Bu şekilde öğrenciler gerçek bir tasarım ekibinde nasıl çalışacaklarını öğrenirler ve böylece kendi yeteneklerini ve potansiyellerini keşfetme şansını yakalarlar. Üniversitenin iş ortakları arasında Skoda, İkea gibi firmaların yanı sıra Dünya çapında faaliyet gösteren bir çok endüstri ve dizayn firmaları yer almaktadır.

Portfolio

School Of Form başvuru aşamasında öğrenciden bir portfolyo hazırlamasını ister. Kendi yarattığınız bir koleksiyonun sınav sırasında kabul edilme olasılığını arttıran bir avantaj olacağını unutmamalısınız.

Portfolyonuza sanat projelerinizi, kendi becerilerinizle ortaya çıkardığınız eserleri ve çizimlerinizi ekleyebilirsiniz. Ayrıca  size referans verebilecek tasarımcılardan alacağınız referanslar, daha önce katıldığınız projeler veya yazılarınızın bulunduğu yayınlar portfolyonuzun daha etkili bir şekilde değerlendirilmesini sağlayacaktır.

 

Giriş Sınavı

Belirlenen bir tarihte okul kabul komitesi öğrenciyi skype üzerinden video konferans usulü bir sınava tabi tutar. Bu sınavda öğrencinin yaratıcı yetenekleri değerlendirilirken bir yandan da  öğrencinin geleceğini bir tasarımcı olarak nasıl gördüğü, tasarımcının toplumdaki rolünü nasıl anladığı, vizyonunu ve hedeflerini anlatması gerekir.

 

Hazırlık Sınıfı

Hazırlık Bölümü, öğrencinin dil becerilerini geliştirdiği yoğun ingilizce dersleri ve aynı zamanda görsel iletişim tasarımı ve ürün tasarımı derslerinin verildiği bir yıllık bir programdır. Tasarımın genel kavramlarının öğrenciye hazırlık döneminde aktarılması hazırlık döneminin öğrenci açısından çok verimli bir süreç olmasını sağlar. Farklı çizim ve tasarım teknikleri basic seviyede öğrenciye verilerek öğrenci birinci sınıfa hazırlanır.

Birinci Dönem: Haftada 16 saat İngilizce, 4 saat tasarım
İkinci Dönem: Haftada 12 saat İngilizce, 4 saat çizim,4 saat kültürel kavramlar
Hazırlık (sadece İngilizce) : 2.600 Euro
Full Hazırlık: 3.000 Euro

 

Bölümler

School Of Formun bünyesinde Görsel İletişim Tasarımı Bölümü ve Ürün Tasarımı Bölümü olmak üzere iki bölüm bulunur; 

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü: Dizayn tasarımı, Ürün sistemleri, 3D modelling, Kullanıcı tecrübeleri vb. dersler  bulunur. 1 akademik yıl ücreti: 5.800 Euro’dur.  Eğitim süresi 7 sömestr yani 3,5 yıl sürer.

Ürün Tasarımı Bölümü: Her proje araştırma ile başlar, dersler seramik, kumaş ve ahşap ile uygulamalı işlenir. Partner firmalarla ortak tasarım dersleri yapılarak uygulamalı saha eğitimi alınır. 1 akademik yıl ücreti: 5.800 Euro’dur.  Eğitim süresi 7 sömestr yani 3,5 yıl sürer.

 

School of Form İngilizce Lisans Bölümleri

Program Süre Ücret
İngilizce Hazırlık 2 Sömestr € 3.000
Görsel İletişim Tasarımı 3,5 yıl € 5.800
Endüstriyel Ürün Tasarımı 3,5 yıl € 5.800
Üniversite