S.S.S

Sıkça Sorulan Sorular

1. Programa ne zaman başvuru yapabilirim?

 

Staj programında herhangi bir son başvuru tarihi bulunmamaktadır. Program başvuruları içerisinde bulunulan döneme göre her zaman olabilir. İş yerleşimi, belgeleri düzenleme ve vize işlemleri uzun bir süreç olacağı için programa ne kadar erken başvurursanız hem süreci rahat geçirmek açısından hem de maddiyatınız açısından sizler için daha iyi olacaktır.

 

2. Başvuru için ne yapmam gerekiyor?

 

Maaşlı Staj Programına kayıt olmak için ilk olarak ofisimizle irtibata geçebilirsiniz. Gerekli formları doldurup ön kayıt ücretini yatırarak programa resmen kayıt olabilirsiniz. Bu işlemi ofislerimize gelerek ya da danışmanlarımızla telefonlarınız üzerinden iletişime geçerek gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

3. Başka bir şehirde yaşıyorum, kayıt olabilir miyim?

 

Big Apple olarak Türkiye’nin her yerinde kullanımı kolaylıkla sağlanan Big Apple.click sistemimiz sayesinde tüm kayıt aşamalarına başlayabilir, başvuru için gerekli evrakları da WhatsApp ya da E-posta yolu ile danışmanınıza ileterek Türkiye'deki her şehirden başvurunuzu yapabilirsiniz.

 

4. Amerika'da çalışacağım işleri seçebilir miyim ?

 

Seçebilirsiniz. Ancak iş fuarlarımızda ya da online olarak seçtiğiniz işin mülakatına girmeniz gereklidir. Sizi işe alıp almayacağına kara veren kişi işvereniniz olacaktır. İşverenle görüşmeden önce ofis içinde ki danışmanınız ingilizce seviyenizi ölçer ve hem sizin hem de okukunuzun kapanış tarihine göre göre yapabileceğiniz işleri size söyler. Eğer erken kayıt olduysanız iş seçenekleri çok olduğu için işinizi daha rahat seçebileceğinizi de unutmayın.

 

5. Arkadaşlarımla aynı işte çalışma imkanım var mı ?

 

Programıza arkadaş grubunuz ile katılıp aynı işe gidebilmeniz için bazı kriterler bulunmaktadır. Eğer okulunuzun kapanış tarihi ve ingilşzce seviyeleriniz birbirinize yakın ise aynı iş yerinde çalışabilmeniz mümkündür. Eğer ingilizce seviyeleriniz arasında seviye farkları varsa da aynı iş yerinin farklı departmanlarında çalışabilirsiniz. Örneğin biriniz housekeeping biriniz komi olarak çalışabilir. Yapacağınız görüşmelerde iş verene arkadaş olduğunuzu da söylerseniz sizler için olumlu olacaktır

 

6. J1 çalışma vizemi Amerika'dayken uzatma şansım var mıdır ?

 

Başarılı bir program geçirdiğiniz takdirde, sponsorumuz ve iş vereniniz ile iletişime geçerek vizenizi uzatabilir ya da geri dönebilirsiniz.

 

7. Vizemin bitiş tarihi ile çalışma iznimin bitiş tarihi aynı, bu süreden sonra Amerika'dan dönmek zorunda mıyım, gezme imkanım yok mu ?

 

Staj programı ile vize alan öğrencilerin vize tarihi DS-2019 formundaki çalışma bitiş tarihinde son bulur. Ancak bu tarihler Amerika’daki legal kalış süresinizi belirlememektedir. Vizenizin bitiş tarihinden sonra 30 gün kadar daha Amerika'da kalma ve gezme hakkınız bulunmaktadır. Örnek olarak vizenizin bitiş tarihi 10 Eylül ise Amerika’da 10 Ekim tarihine kadar kalabilirsiniz. Belirtilen tarihlerden daha uzun süre Amerika’da kalmaya devam etmeniz sonraki seneler için vize alma durumunuzda olumsuzluklar yaratabilir.

 

8. Amerika’ya giderken dikkat etmem gerekenler nedir ve yanımda götürmem gereken zorunlu şeyler var mıdır?

 

Her zaman öğrenci arkadaşlarımıza belirttiğimiz gibi Amerika’da tüm tüketim ihtiyaçları çok uygundur. Ağır bir valiz ile yolculuğa çıkmanız seyahatiniz boyunca sizi yoracaktır. Gittiğiniz zaman güzel bir şekilde valizinizi yeniler ve eşyalarınızı dönüşünüze hazırlarsınız. Bu yüzden giderken yanınıza size gerekli olacak eşyaları almanız gerekmektedir. Bazı aktarma durumlarında valizlerin kaybolma durumu söz konusu olabiliyor. Bu nedenden dolayı evraklarınızı, öenmli eşyalarınızı ve ekstra birkaç kıyafetinizi el bagajına koymanız daha iyi olacaktır.

 

İdarelik olarak kullanıma uygun kişisel bakım ürünlerinizi yanınıza almanızı önerir ve Amerikadan’da bu ürünleri ucuz bir şekilde temin edebileceğinizi unutmamanızı bilmenizi isterim (Diş fırçası, şampuan, havlu)..vb  

 

Yanınıza almanızı önerdiklerimiz :
ve (el bajında olmasında olması gerekenler)

 

El bagajınızda şirketiniz tarafından verilen tüm evraklar (bavulunuzda ekstra 1 adet fotokopileri )

Cep harçlığı (ortalama 500 – 1000 USD)
Kullanıma açık kredi kartı

Bavulunuz için önlemler ( kilit, anahtar)